Biżuteria z opalem szlachetnym. Piękny kamień.Opal tęczowy

Biżuteria z opalem szlachetnym. Tęczowy kamień szczęścia Opal i biżuteria z opalami w czasie i w przestrzeni

 

 

Mało kto jest się w stanie oprzeć temu zjawiskowemu klejnotowi. My się na pewno nie opieramy, a nawet posuniemy się do wyznania, że ten piękny kamień wręcz wielbimy. Opal jest nie do końca minerałem, co czyni go jeszcze ciekawszym. Należy do tej samej grupy co np. perły, bursztyn czy obsydian, ale czym jest dokładnie to za chwilkę. W przyrodzie występuje w obfitości rodzajów, typów, odmian i kolorów. Biżuteria z opalami, czy też biżuteria z opalem pojedynczym przewijają się przez większość naszych cieplejszych kolekcji w Iluzja Jewellery. Tęczowe kamienie wypełniają zarówno linie Divine Hippie jak i Sea me Classy. Są tam we wszystkich konfiguracjach. Piękna biżuteria, opale złote, czarne, opale etiopskie, jak również australijskie i wiele innych. Zapraszamy do świata tego pięknego, przynoszącego szczęście i radość, kamienia.

 

Nie minerał więc co?
Czym jest opal i czy możemy powiedzieć, że biżuteria z opalem szlachetnym
to biżuteria z kamieniem naturalnym?

Biżuteria z opalami. Opal

Opal to minerarolid zaliczany do kamieni amorficznych. Czyli jego struktura nie jest kryształowa, czym różni się od np. równie pięknego tanzanitu. Jest to jedyny kamień zawierający w sobie tak dużo wody (od 2 do 30 procent), która sprawia, że opal jest nieco bardziej miękki od swoich mineralnych kolegów i koleżanek. W skali twardości Mohsa jest to od 5 do 6,5 na 10 stopni. Diament ma 10, wcześniej wspomniany tanzanit 7.
Czyli kamień miękki, ale za to jaki piękny. Opal jest minerarolidem z grupy krzemianów, który zawiera w sobie submikroskopowe kulki krzemionki. Te kulki właśnie są odpowiedzialne za inteferencję światła, asteryzm i opalescencję, tak charakterystyczną dla tego kamienia. Mieni się on wieloma kolorami, a pod mikroskopem wygląda, jakbyśmy odwiedzili inny wymiar. Opale mogą być zwyczajne lub oczywiście mogą mieć wersję szlachetną. W Iluzji powstaje zarówno biżuteria z opalem szlachetnym, jak również ze zwyczajnym.

 

Czym się opal różni od opalu?

opale biżuteria

Opal to naprawdę wyjątkowy i piękny kamień (tak, wiemy, powtarzamy się :)). Występuje aż w 7 głównych typach, a oprócz tego rozróżnienia wyszczególnione są także różne odmiany. W klasyfikacji typów opale różnią się od siebie dominującą barwą efektu opalizacji. Opisywane są z reguły wg koloru, jak również typu skrzenia. Odmiany natomiast określają różnicę w jego budowie. W nazewnictwie stosuje się metodę w której do typu opalu dodajemy jego odmianę np. pawiowy opal arlekinowy. Mają wiele różnic, ale łączy je to, iż wszystkie są zjawiskowe. Biżuteria z opalem szlachetnym to zawsze cenny i pożądany klejnot.

Typy opali

Jak wspomnieliśmy wyróżniamy aż 7 typów opali:

 1. Opal różowy – jest to jeden z najbardziej poszukiwanych opali. Charakteryzuje się różową barwą. Biżuteria z opalem szlachetnym w kolorze różu jest najcenniejsza. Bardzo, naprawdę bardzo piękny kamień.
 2. Opal ognisty cechujący się czerwoną grą barw.
 3. Opal mleczny – w tym kamieniu dominuje barwa biała, która potrafi występować również w szarawym odcieniu.
 4. Jeden z ciekawszych – opal pawiowy. Wykazuje efekt opalizacji w kolorach upierzenia pawia. W tym kamieniu migocze połączenie barw purpurowej, zielonej i niebieskiej.
 5. Opal niebieski – biżuteria z opalami niebieskimi zawiera wszystkie odcienie błękitów i fioletów. Występuje najczęściej w Andach w Peru, rzadziej, ale też w Stanach Zjednoczonych.
 6. Opal złoty – wszelkie kolory słońca – tego wschodzącego, jak i zachodzącego. Opalizacje żółte i pomarańczowe.
 7. Opal zielony – cechujące się zieloną barwa opalizacji.

 

Odmiany opali

Biżuteria z opalami może występować w poniższych odmianach:

 • opal ironstone – twardy i brunatny piaskowiec o spoiwie opalowym;
 • hydrofan – lekko zabarwiony, nieprzezroczysty, białawy. Kiedy umieścimy go w wodzie, wówczas staje się przezroczysty i możemy zauważyć spektakularną grę barw;
 • opal mszysty – zawiera dendrytyczne, białe lub też brunatno białe inkluzje; nieprzezroczysty;
 • opal jaspisowy – wyglądem przypominający jaspis; nieprzezroczysty, o barwie czerwonobrunatnej;
 • matriks – opal szlachetny o zabarwieniu czarnym. Tworzy malutkie wypryśnięcia w opalowych piaskowcach;
 • opal wodny – bezbarwny, przezroczysty, piękny kamień z bardzo ciekawym zjawiskiem ognia;
 • tabasher – rzadko stosowany w jubilerstwie. Tabasher to opalizująca krzemionka, która wypełnia kolanka bambusa;
 • opal płomienny – jak sama nazwa wskazuje – ma w sobie “zaklęte” płomienie. Manifestują się  migotaniem czerwonych smug świetlnych, które sprawiają wrażenie jakby przesuwały się we wnętrzu kamienia;
 • opal żywiczny – pospolity kamień o żółtawobrunatnym ubarwieniu. Często ma żywiczny połysk;
 • opal contra-luz – niezwykle rzadka odmiana opalu. Wydobywana tylko w Meksyku;
 • menilit/opal bulasty – nieprzezroczysty opal stosowany do wyrobu taniej biżuterii. Występuje w barwie szarej, jak również brunatnej w Karpatach;
 • opal prazowy – podobny do prazu opal zielony pospolity. Zdarza się także w wersji przeświecającej lub też nieprzezroczystej;
 • arlekinowy opal – kamień o charakterystycznym mozaikowym układzie. Plamki barwne tworzą układ w formie wielokątów;
 • opal laychosos – mleczny kamień cechujący się ciekawą grą barw w zielonej tonacji;
 • opal zwyczajny – nieprzezroczysty w barwach żółtej, zielonej i czerwonej;
 • australijski opal złoty – kamień szlachetny o barwie złotej; wyjątkowo piękny kamień;
 • opal onyksowy – zawiera pomieszane warstwy opalu pospolitego i szlachetnego;
 • opal wątrobowy – kamień pospolity o brzydkiej nazwie i brunatnym zabarwieniu;
 • czarny opal – szlachetny kamień z specyficznym efektem ognia na czarnym tle;
 • opal biały – z podstawową barwą białą;
 • opal błyskowy – piękny kamień szlachetny; możemy na nim zaobserwować pojawianie się i znikanie barwnych błysków przy najmniejszym ruchu kamienia;
 • girasol – prawie przezroczysty, posiada specyficzne zjawiska świetlne. Tego typu grę światła posiada również kamień księżycowy.

 

Skąd pochodzi migoczący tęczą kamień?

Biżuteria z opalem szlachetnym

Pomimo, iż jest aż 7 typów i tak wiele odmian, opal nie jest powszechnym kamieniem. Chociaż znajdujemy go niemalże na całym świecie. Najczęściej występuje w Australii i tam też został ogłoszony kamieniem narodowym. Mało jest na świecie rzeczy tak pięknych jak australijskie opale. Biżuteria z opalem szlachetnym z tego dalekiego kontynentu jest magiczna, wieloaspektowa i niezwykle różnorodna. Australijczycy bardzo kochają swój kamień i bywa, że realizują nawet malownicze dzieła sztuki, aby pokazać jego piękno. Jedną z takich prac jest realizacja OPALessence artystki Olivii Deskoski -> zapraszamy do obejrzenia krótkiego -> video. Niemniej jednak opale wydobywa się również w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych, Peru, Etiopii, ale także na Słowacji oraz również w Turcji i w Indonezji. NASA w roku 2008 ogłosiła, że odkryto opal na Marsie. Przyznamy, że marzy nam się biżuteria z opalami marsjańskimi. W Polsce również mamy opale. Natomiast jak zwykle  niestety są to tylko opale nieszlachetne.

 

Kiedy człowiek spotkał opal. Biżuteria z opalem szlachetnym w historii świata.

biżuteria z opalem szlachetnym. Opale biżuteria

 

Pierwsze wzmianki o jubilerskim zastosowaniu opali pojawiają się pod koniec epoki starożytnej Grecji. Z kolei w imperium rzymskim znano już ten kamień dobrze i bardzo go ceniono. Rzymianie lubili wszystko, co błyszczące, co niestety spowodowało dużo militarnego zamieszania na świecie. Tak na marginesie to zapewne mieszkańcy antycznego świata woleliby zapewne, aby Juliusze, Kaligule i inni Scypioni pozostawali raczej w Italii. Niestety Rzym cechował się smykałką do podbojów. Rzymianie sprowadzali opal z Dacii (oczywiście podbitej), czyli rejonów obejmujących dzisiejszą Rumunię i prawdopodobnie z Indii.

W średniowieczu ok. w XI wieku, na terenie ówczesnych Węgier, a dzisiejszej Słowacji uruchomiły się kopalnie, w których wydobywano opale szlachetne. Część z nich zdobi klejnoty cesarskie Habsburów przechowywanych w Wiedniu do dnia dzisiejszego. Złoża te wyczerpały się mniej więcej w wieku XIX, ale w tym samym czasie odkryto nowe złoża w Meksyku i również w Australii, gdzie wydobywa się tęczowy kamień do teraz.

 

Najsłynniejsze opale na świecie

 

Warto pochylić się przez chwilkę nad wyjątkowymi przedstawicielami tych czarodziejskich kamieni. Wspomnieliśmy wcześniej, że europejska odmiana opalu zdobi klejnoty cesarskiej rodziny Habsburgów – są to przepiękne okazy. Habsburgowie na pewno nie bali się przepychu. Natomiast najsłynniejszym i chyba dotychczas najcenniejszym opalem jest nieoszlifowany kamień o nazwie Olimpic Australis. Ma 20 000 karatów. Odkryto go w 1957 roku nieopodal miasteczka Coober Pedy w Australii Południowej. Został wyceniony na 2,5 milionów dolarów. Ciekawe jak wyglądałaby biżuteria z opalami z tego kamienia.

Opal Olympic Australis

 

Innym, również zjawiskowo pięknym, słynnym opalem jest, znaleziony w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych, The Roebling Opal. Odkryto go 1917 roku w kopalni ulokowanej w Virgin Valley. Kamień znajduje się obecnie w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie (Smithsonian National Museum of Natural History).

The Roebling Opal

 

Natomiast dla nas jednym z najpiękniejszych opali na świecie jest bezsprzecznie Virgin Rainbow. Znaleziony w 2003 roku w Coober Pedy w południowej Australii kamień świeci w nocy. Jest chyba najbardziej czarodziejskim kamieniem świata. Można go podziwiać w Muzeum Australii Południowej w Adelaide i wyceniany jest na ponad milion dolarów. Biżuteria z opalem szlachetnym tego typu byłaby naszym marzeniem.

opal virgin rainbow

 

Ostatnim, który przywołamy, jest kamień Kometa Halleya, który widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy nieoszlifowany czarny opal na świecie. Znaleziony w Australii w roku 1986, kiedy to na niebie widoczna była właśnie słynna kometa.

kometa halleya

 

To tylko kilka z przykładów słynnych mineraloidów z rodziny krzemianów. Warto poszperać w Internecie, gdyż można natknąć się na prawdziwe skarby. A może ci, którzy mają smykałkę do znajdywania skarbów odnajdą jakiś piękny okaz na żywo.

 

Skąd się wzięła nazwa. Od którego boga pochodzi biżuteria z opalem szlachetnym?

 

Są różne szkoły. Jedni twierdzą, że nazwa naszego tęczowego mineraloidu wywodzi się z języka greckiego od słowa opallios (z języka łacińskiego opalus), które oznacza “widzieć zmianę barwy”. Inni zaś uważają, że nazwa pochodzi od sanskryckiego określenia upala, co dokładnie oznacza kamień szlachetny lub ewentualnie drogi kamień. Biżuteria z opalem szlachetnym była znana już w starożytności więc ta interpretacja wydaje się właściwa.

Ale oczywiście nie obejdzie się bez nadprzyrodzonych wątków. Którzy bogowie zajmowali się opalami?

Grecja

Starożytni Grecy wierzyli, ze opale to łzy płaczącego po bitwie z Tytanami Zeusa Gromowładnego, który spadły na ziemię. Dzięki temu opal zyskał podobno właściwości związane z widzeniem, zarówno fizycznym, jak i również pozazmysłowym. Wierzono, że opale i biżuteria z opalem szlachetnym sprowadza prorocze wizje.

Rzym

Troszkę poszperaliśmy i natrafiliśmy na kilka ciekawych informacji. Otóż właśnie w starożytnej Italii, a później w Rzymie żyła sobie bogini Ops (Ops Consivia). Jej domeną była płodność, urodzaj, bogactwo, jak również i rolnictwo. Uważa się, ze była małżonką boga Saturna. Ops miała swoje święto Opalie, które odbywało się 19 grudnia podczas Saturnaliów i Opeconsiva, które odbywało się 25 sierpnia. Niektórzy twierdzą, że imię bogini ostatecznie ukształtowało nazwę naszego tęczowego kamienia, a sami obywatele Wiecznego Miasta ten piękny kamień uwielbiali.

Ameryka Południowa

Ciekawostką jest to, że bardzo daleko od Rzymu, mniej więcej w tym samym czasie południowoamerykańscy Inkowie czcili boginię Pachamamę, która zajmowała się tymi samymi kwestiami, co bogini Ops i w wierzeniach, które utrzymują się do dzisiaj, opal występuje jako dar właśnie od tej bogini. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pewna odmiana niebieskiego opalu jest znajdywana tylko i wyłącznie w Peru w Andach. 

Biżuteria z opalem szlachetnym_fire_blue

 

Australia

Co na to Aborygeni, którzy śpią na największych złożach opali na świeci? Otóż wierzą oni, iż Stwórca niegdyś zszedł na Ziemię po tęczy i w miejscach, gdzie Jego stopy dotknęły podłoża, kamienie zaczęły świecić na tęczowo. Tak właśnie wg natywnych mieszkańców Australii powstały opale. Jesteśmy pewni, że ta opowieść ma także piękną pieśń. Aborygeni zawsze wszystko wyśpiewują. Będziemy jej szukać 🙂

Sahara

Beduini, żyjący kilkaset lat przed narodzeniem Chrystusa nazywali opal słowem „ceraunium”, co oznacza kamień burzy. Wierzyli, że opale to kamienie, w których uwięzione są pioruny. To ich taniec wewnątrz kamienia odpowiada ponoć za migoczące opalizacje. Tym słowem określa się też dzisiaj meteoryty.

Europa

Na naszych szerokościach geograficznych podchodzono do opalu bardzo praktycznie. Biżuteria z opalem szlachetnym była bardzo poszukiwana przez kobiety o blond włosach. Wierzyły one, że opal pozwoli im zachować ich kolor nieco dłużej. Używali go w tajemnicy również magowie, alchemicy i oczywiście także astrologowie.

Magia 😉

Podobno zapewniał niewidzialność więc był też gdzieniegdzie patronem złodziei. Powiązany z wizją i widzeniem. Korzystano z niego do działań na planach astralnych (zdecydowanie odradzamy). Różne rodzaje opali używano do różnych praktyk. Ognisty opal miał się sprawdzać w magii przyciągającej, a opale czarne miały zwiększać poziom osobistej mocy maga tak, aby był w stanie tkać zaklęcia na głębszych poziomach poznania. Kiedy używa się opali w rytuałach magicznych, trzeba być wyjątkowo czystym, gdyż opale w takich praktykach potęgują wszystko, co się w nas znajduje. Więc jeżeli magowi towarzyszą np. jakieś lęki, jak również niezdrowe ambicje, to nie chcielibyśmy znaleźć się w jego skórze. W ogóle to tego typu magię szczerze odradzamy.

 

Właściwości – jak biżuteria z opalem szlachetnym wpływa na nasze życie?

biżuteria z opalami

Opal jest kamieniem wyjątkowym nie tylko ze względu na swoją aparycję. Jest to potężny i piękny kamień wspierający rozwój duchowy oraz aktywujący poszczególne określone centra energetyczne w zależności od typu kamienia. Istnieją jednakże właściwości wspólne, które mają wszystkie opale. Biżuteria z opalami potrafi obudzić naszą głęboką wyobraźnię i kreatywność. Pobudza również nieuświadomione moce naszego umysłu, czy też bardziej ducha. Tęczowy kamień potrafi zesłać na nas również ważne i wartościowe sny; aktywuje intuicję i kontakt z naszym wewnętrznym, prawdziwym Ja. Pozwala zbudować i utrzymać życiową równowagę, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną; wspiera nas podczas ważnych zmian. Przyciąga też do nas dobrobyt, wygładza nasz los oraz karmę i po prostu przynosi szczęście – z tego słynie najbardziej. W końcu ma w sobie zaklętą tęczę.
Potrafi również wspierać procesy uzdrawiające. Biżuteria z opalem szlachetnym zalecana jest osobom, które zmagają się z depresją i melancholią. Jest również dobry na wszelkie schorzenia oczu i głowy.

 

Opal – kamień wszystkich światów

Andamooka-Opal

Opal to byt różnorodny i niejednoznaczny, wyjątkowy i tajemniczy. Ukochany kamień królów i królowych. Pozornie wrażliwy i delikatny, zawiera w sobie silną energię oraz potężną wibrację. Wspiera nasz rozwój, odkrywa przed nami również świat tęczowych baśni. Opowiadają i śpiewają o nim niemalże wszystkie kultury świata. Zna go pustynia, znają go południowoamerykańskie góry, znały czarodziejska Grecja, dekadencki Rzym, pachnące kardamonem Indie, jak również rozpalone słońcem przestrzenie Etiopii oraz południowej Australii i Meksyku. Piękny kamień, który nie pozostawia obojętnym nikogo, a biżuteria z opalem szlachetnym jest jedną z cenniejszych ozdób na świecie.

 

Biżuteria z opalami dla nas

piękny kamień_opal czarny_kolczyki 1001 Nights Iluzja Jewellery

Rozpoczęliśmy od wyznania miłości do opali i na wyznaniu miłości skończymy. Przyznamy się, że uwielbiamy i kochamy ten piękny kamień. Dlatego też na pewno będziemy go używać często; wzbogacać już istniejące kolekcje i tworzyć nowe, w których głównym elementem będą opale. Biżuteria z opalem szlachetnym jest obecnie częścią dwóch z naszych kolekcji – Sea me Classy, a także Divine Hippie. Na pewno powstanie ich więcej.

 

Biżuteria z opalami w Iluzja Jewellery

 

Naszyjnik 1001 Nights

piękny kamień, biżuteria z opalami Iluzja Jewellery 1001-Nights

Bransoletka 1001 Nights

Piękny kamień bransoletka 1001 nights z czarnym opalem

Kolczyki 1001 Nights

 

 

biżuteria z opalem szlachetnym, czarny opal, piękny kamień, kolczyki 1001 Nights

Naszyjnik Rainbow Shell

biżuteria z opalami,piękny kamień opal tęczowy_Iluzja Jewellery_Rainbow Shell

Bransoletka Rainbow Pearl

Bransoletka z perełkami i opalem Rainbow Pearl

Baw się Iluzją


Related Posts

Leave a comment