piękny tanzanit

Tanzanit – niebiesko-fioletowy klejnot Tanzanii

Zawsze uwielbialiśmy poszukiwaczy przygód i skarbów. Ich malownicze historie pobudzają wyobraźnię i aktywują łobuzerską część naszej natury. Zachęcają też do własnych eksploracji. Seria filmów o Indianie Jonesie nie przetrwała może próby czasu, jeżeli chodzi o sztukę filmową, ale zawsze będzie miała miejsce w naszym sercu. Goonies i Kopalnie Króla Salomona również. Jesteśmy pewni, że każdy z tych fikcyjnych bohaterów jakoś nas ukształtował i pozwolił żyć tej wiecznie podekscytowanej, dziecięcej części naszej natury. Fikcja fikcją, ale przyszłość pokazała, że historie osadzone w naszej rzeczywistości nie są wcale mniej ekscytujące. Poszukiwacze skarbów byli, wciąż istnieją i mają się ostatnio całkiem dobrze.
Wspólnym mianownikiem tych opowieści są oczywiście skarby, a skarby zawierają często kamienie. Biżuteria z kamieniami to nieodłączny składnik skrzyń ze ukrytymi dobrami, ale zanim kamienie trafiły do chociażby naszyjnika, ktoś je przecież wcześniej odkrył. Tanzanit, czy też biżuteria z tanzanitem nie są tu wyjątkiem.

A więc skąd się wziął tanzanit? Jak powstawała biżuteria z tanzanitem?

biżuteria z tanzanitem

 

Przyjęło się, że nasz wyjątkowy kamień z Tanzanii odkrył mieszkaniec hinduskiego Goa – krawiec Manuel D’Souza. Krawiectwo nie było jego jedynym obszarem zainteresowań. W wolnych chwilach zajmował się bowiem wędrówkami po Afryce, poszukiwaniem klejnotów i znany był też pod przydomkiem „Mad Manuel”. Natomiast, kiedy wgłębimy się bardziej w historię, dotrzemy wówczas do Ndugu Jumanne Ngoma. Ten masajski wojownik, przechadzając się nieopodal Kilimandżaro, natknął się podobno jako pierwszy na, mieniący się fiołkowym światłem, kamień. Tanzański rząd przyznał mu nawet certyfikat potwierdzający. Która wersja jest prawdziwa? Nie wiemy – skłaniamy się ku wersji Mad Manuela, ale nie będziemy się upierać. Pewne jest natomiast, że tanzanit został odkryty w Tanzanii i wydobywany jest tylko w tym kraju. Pewne jest również to, że D’Souza przyczynił się do dostarczenia go do Nowego Jorku, gdzie jako pierwsza otoczyła go opieką marka Tiffany & Co. Tak też ten wyjątkowy kamień rozpoczął swoją błyszczącą karierę w świecie biżuterii.

Czym jest tanzanit? Z czego się składa? Trochę trudnej treści technicznej.

Zaczniemy od warstwy powierzchownej. Kolor. W swoim naturalnej formie nie ma aż tak intensywnej barwy (dlatego też skłaniamy się bardziej ku historii Mad Manuela). Dopiero po poddaniu obróbce cieplnej uzyskujemy jego niepowtarzalny kolor. Ten wyjątkowy kamień ma aż 600 milionów lat. Jest to tak naprawdę odmiana zoizytu, ale wszyscy się zgodzili, że „niebieski zoizyt” jest nazwą mało sexy. Tanzanit zaliczamy do grupy krzemianów, a dokładnie jest to krzemian wapnia oraz glinu. Zawiera w sobie wanad, chrom i stront. Ma szklisty połysk. Jest też stosunkowo kruchy i twardy – 6,5 w skali Mohsa (dla porównania lapis lazuli ma 5,5, a twardziel diament 10). Cechuje się pleochroizmem, czyli wielobarwnością oraz brakiem fluorescencji. Jego złoża szybko się kurczą i niedługo się wyczerpią. Możemy zatem powiedzieć, że biżuteria z tanzanitem to tak naprawdę rzadka biżuteria z krzemianem wapnia i glinu… ok – to wcale nie brzmi ładnie. Kończymy wątek techniczny. Przejdźmy do kwestii subtelniejszych.

Biżuteria z tanzanitem i jej wpływ na ludzki umysł.

 

tananit i biżuteria z tanzanitem - dobra energia i zdrowie

Tanzanit to wyjątkowy kamień. Pomimo tego, że odkryty niedawno, bardzo szybko mocno zaznaczył swoją obecność; nie tylko w świecie biżuterii. W czasie, kiedy marka Tiffany & Co zajmowała się wprowadzaniem tanzanitu na salony, badane były inne właściwości tanzańskiego klejnotu. Okazało się, że to doskonały kamień dla umysłów naszych czasów. Wszystkim osobom pracującym za dużo, zabieganych we własnych, rozgorączkowanych myślach, tanzanit przyniesie ukojenie. Jest to kamień balansu, równowagi, klarowności. W piękny sposób „usubtelnia” umysł, sprawiając, że myślimy jasno i przejrzyście. Sprawia, że pozwalamy sobie na przestrzeń i dystans, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi, spokojniejsi i mamy większy wgląd w istotę poszczególnych zagadnień. Uaktywnia również sferę naszych uczuć i przejawiania się. Jesteśmy w stanie bardziej się zrozumieć, klarowniej doświadczać, tego, co czujemy oraz kolokwialnie pisząc, wiedzieć, o co nam tak naprawdę chodzi. Mądrość, sukces, spokój. Wyjątkowy kamień o pięknych, głębokich barwach. Afryka po raz kolejny obdarowała nas światłem.

Przyspieszone przebudzenie z tanzanitem. Biżuteria z tanzanitem i sfera ducha.

Tanzanit, oprócz dobroczynnego i kojącego wpływu na ludzki umysł, zawiera w sobie również potężną moc aktywującą naszą sferę duchową oraz zdolności pozazmysłowe. Może nie zaczniemy nagle lewitować, ale w odczuwalny sposób doświadczymy mocy tego pięknego kamienia w życiu. Mówi się o nim, że jest pomostem pomiędzy sercem i umysłem. Łączy ze sobą te dwie, oddalone na co dzień, energie. Aktywuje czakrę trzeciego oka i czakrę korony. Powoduje, że nasze wibracje stają się subtelniejsze, dlatego też mamy większy kontakt z naszą intuicją, ale również jesteśmy bardziej otwarci na przekazy ze Źródła. Biżuteria z tanzanitem doskonale wspiera pracę terapeutów, doradców, psychologów, czy też osób które pracują z subtelną materią ludzkiego umysłu i duszy. Daje nam niepowtarzalny wgląd w sytuację oraz jasność i pewność przekazu. Dlatego też nasza relacja z osobą, z którą pracujemy opiera się na esencji i prawdzie. Ten wyjątkowy kamień oferuje nam piękne i wartościowe wsparcie.

Tanzanit to jeden z najrzadszych kamieni na świecie.

Jak wspomnieliśmy – wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie. Nie odkryto dotychczas złóż tanzanitu w żadnym innym miejscu świata. Dlatego też biżuteria z tanzanitem jest tak wyjątkowa i cenna. Zasygnalizowane wcześniej prognozy, dotyczące kurczących się zasobów, uczą szacunku, pokory i powodują, że bardziej go doceniamy. Być może jest to jednorazowy dar, który zamanifestował się na Ziemi, abyśmy wykorzystali go we właściwy sposób; abyśmy użyli go do naszego rozwoju i wzrostu. Tanzanit jest jednym z motywów przewodnich naszej kolekcji Sun of Lemuria i jest to nasz sposób, aby ten wyjątkowy kamień realizował swoją dobroczynną misję w świecie. Nasza biżuteria z tanzanitem to świadome zestawienia tego kamienia z innymi; z dodatkiem wzmacniających symboli. Niekonwencjonalna i wyrazista elegancja, pewność siebie, a wszystko to w aurze klasyki. Naszą intencją w kolekcji Sun of Lemuria jest połączenie tych narracji w każdym naszyjniku, kolczykach i bransoletce. Chcemy, abyśmy mogły jednocześnie czuć się i wyglądać dobrze.

 

Poszukiwacze skarbów

tanzanit

Wszyscyśmy jeźdźcy burzy! A nie…przepraszam. To nie ten tekst. Wszyscy jesteśmy poszukiwaczami skarbów. Bywa, że, jak Mad Manuel lub Ndugu, pierwsi odkryjemy nieziemski kamień u stóp Kilimandżaro. Bywa też, że uciekając przed kamienną kulą, niczym Indiana Jones, odkryjemy jakieś zaginione religijne artefakty. Uważamy, że Ziemia postanowiła nas ostatnio obdarować właśnie skarbami. Są to arcyciekawe wykopaliska archeologiczne, czarodziejsko piękne kamienie, dawno zapomniane legendy, czy sekrety wydobyte na światło dzienne. Żyjemy w czasach niezwykle intrygujących. Przeszłość spotyka się z przyszłością w tu i teraz. Przechodzimy wiele transformacji jednocześnie. Transformacja cyfrowa nie jest jedyną. Transformują się nasze ciała, transformuje się nasza świadomość, wiedza, podejście do czasu, czy też przestrzeni. Skarby znajdują nas już same, dając nam jednocześnie czas na podjęcie innej wyprawy. Tej najcenniejszej – do naszego wnętrza i esencji naszej istoty. Tam właśnie znajdziemy klejnoty najcenniejsze i najpiękniejsze. Mamy nadzieję, że sam tanzanit oraz nasza biżuteria z tanzanitem wesprze Was w tym doświadczeniu.

Biżuteria z tanzanitem, w kolekcjach Iluzja Jewellery

Bransoletka Sunseeds

biżuteria z tanzanitem - bransoletka Sunseeds Iluzja Jewellery

Bransoletka Lyria

tanzanit - bransoletka Lyria - Iluzja Jewellery

Naszyjnik Maia

biżuteria z tanzanitem - tanzanit w naszyjniku Maia - Iluzja Jewellery

Pierścionek Oriontanzanit w pierścionku Orion - Iluzja Jewellery

 

Baw się Iluzją!


Related Posts

Leave a comment