Naszyjnik z lapis lazuli to piękny i potężny towarzysz
Warto go ze sobą zabierać

 

Biżuteria z lapis lazuli pojawia się w po raz pierwszy w zapiskach z roku 4000 p.n.e. Są to jedne z najstarszych opowieści o kamieniach. Ten magiczny, niebieski minerał ma swoje miejsce np. w legendzie o jednej z naszej ulubionych sumeryjskich bogiń o imieniu Innana. Znanej później w świecie jako Isztar, Asztarte, Anunito i Królowa Niebios. Lapis lazuli był częścią naszyjnika, który Innana nosiła podczas jej, dość ryzykownej, podróży do świata umarłych zwanego Kur – domeny nieprzychylnej jej bogini Ereszkigal. Naszyjnik z lapis lazuli był jednym z „me” – boskich atrybutów, które sprawowały wówczas władzę nad chaosem. Sam lapis lazuli traktowany był również jako kamień ochronny, kamień uzdrawiający, czy też kamień miłości – miał i ma tyle twarzy, ile odcieni błękitu.

Niesforna bogini Innana

Zejście do świata podziemnego było jedną z wielu burzliwych przygód Innany. Była to bogini niepokorna, łobuzerska i bardzo lubiła cieszyć się życiem. Toteż nic dziwnego, że jej domeną były sfera seksualna, miłości, jak również pożądania. Opiekowała się zarówno małżeńską seksualnością, jak i prostytutkami, była gwiazdą zaranną i wieczorną. Pełniła wszystkie kobiece role oprócz żony i matki. Mężczyźni jej pożądali i jednocześnie się jej obawiali. Jej atrybuty to księżyc, ośmioramienna gwiazda, lew i sowa. Bardzo lubimy boginię Innanę, a ona lubiła swój naszyjnik z lapis lazuli.
Ciekawostkę jest, że Pani Największego Serca – jak ją określała sumeryjska poetka Enhuduanna zainspirowała również naszą wybitną noblistkę Olgę Tokarczuk. Owoc tej inspiracji to książka “Anna In w grobowcach świata” i bardzo ją polecamy.

 

Lapis lazuli to kamień zdolności pozazmysłowych

 

Innana o tym zapewne wiedziała więc nie dziwi nas wcale estyma, jaką bogini darzyła ten klejnot. Wspiera poznanie prawdy i dochodzenie do oświecenia, toteż używany był często przy wróżbach i dywinacji. Starożytni Egipcjanie połączyli lapis lazuli także z inną potężną boginią o imieniu Maat. Maat zajmowała się prawdą i wielu sędziów oraz urzędników nad Nilem nosiło jej emblematy wyrzeźbione w tym kamieniu.
Osoby praktykujące medytację cenią sobie również kojące wibracje lapis lazuli, które pomagają im wejść w głębokie, piękne stany. Warto nadmienić w tym miejscu, że jest to potężny kamień ochronny (ale o tym za chwilę). Wycisza i tworzy przestrzeń oraz rozbudza odwagę (o tym też za chwilę), by w spokoju spotkać się ze sobą samym, bądź samą i z pozycji mocy uwolnić te części nas które na uwolnienie zasługują; te, na które przyszedł czas. Ma również moc odsłaniania iluzji, rozpraszana mgieł mai – dlatego też go tak bardzo lubimy.

Lapis lazuli to również kamień odwagi

naszyjnik z lapis lazuli

 

Odwaga na mapie

Nasz ulubiony oświecony – David Hawkins, oprócz wielu wspaniałych rzeczy, stworzył również mapę poziomów świadomości. Warto zapoznać się z pracami dra Hawkinsa, ale przywołaliśmy go w tym miejscu dlatego, że odwaga właśnie jest na tej skali bardzo ważnym punktem. Otóż stan ten jest pierwszym krokiem człowieka w przekraczaniu swojego ego – ego w rozumieniu duchowym. Odwaga jest początkiem naszej świadomej drogi ku wolności. W tym miejscu jesteśmy wolni od władzy strachu, dumy, złości i wstydu. Oczywiście te emocje cały czas mogą pojawić się w naszym życiu, ale kto raz doświadczył odwagi, ten nigdy nie wpadnie w szpony strachu. Jest po prostu wolny.

Odwaga wewnętrzna

Lapis lazuli jest kamieniem, który po cichu wzmacnia naszą odwagę. Może być tym delikatnym pchnięciem, którego niekiedy nam brakuje, byśmy wykonali jakiś ważny dla nas krok. Potrafi rozświetlić mroki obaw i niepewności. Dlatego też być może Innana tak ceniła swój naszyjnik z lapis lazuli. Zejście do świata zmarłych, co zapewne jest symbolem podróży do swojego wnętrza (tego nieco ciemniejszego), wymagało na pewno odwagi i każdy potężny sojusznik dodający nam otuchy jest wówczas na wagę złota. Naszyjnik z lapis lazuli na szyi bogini prezentował się zapewne imponująco, ale również wzmacniał ją i budził jej śmiałość. Przyznamy, że każdy zaprojektowany i wykonany przez nasz naszyjnik z lapis lazuli, bądź kolczyki, czy każda inna biżuteria z tym pięknym kamieniem, zawiera w sobie taką intencję – wzmacniania naszej wewnętrznej mocy i odwagi.

 

Lapis lazuli to też kamień uzdrawiający

 

Wygląda na to, że lapis lazuli może okazać się panaceum na wszystko. Oczywiście tak nie jest i nie zalecamy np. dodawania go do żadnych potraw. Nawet najbardziej wymyślnych dań z kuchni sumeryjskiej. Faktem jest natomiast, że wielu uzdrowicieli wykorzystywało i wykorzystuje ten piękny kamień uzdrawiający do leczenia. Oczywiście jest to tzw. medycyna alternatywna, ale wielu medyków wykształconych na zachodnich uniwersytetach wspomaga się również tą starożytną wiedzą. Lapis lazuli jest połączony z czakrą trzeciego oka, toteż od zawsze używano go do leczenia wszelkich dolegliwości związanych z głową. Począwszy od migreny, na dysfunkcjach umysłu kończąc. Niektórzy uzdrowiciele twierdzą, że już samo dotknięcie lapisu ma dobroczynne i zdrowotne skutki – dla ciała, i dla ducha. Podczas bólu głowy możemy położyć go sobie na czole i spróbować wejść w medytację chociażby na kwadrans. Naszyjnik z lapis lazuli, czy też każda inne biżuteria z tym kamieniem, umieszczona nieopodal oczu, będzie również korzystnie wpływać na widzenie.

 

Lapis lazuli to oczywiście także kamień ochronny

lapis- kamień uzdrawiający i kamień ochronny

Kamień ten charakteryzuje się jednocześnie łagodnością, gdyż działa nieinwazyjnie w tle, ale także i stanowczością. Stanowczość manifestuje się tu w potężnej ochronie energetycznej i psychicznej. Jesteśmy zdania, że wiele zależy od nas i mamy, jako ludzie, wszelkie narzędzia by się samemu chronić. To nasz wybór, czy chcemy, czy też nie chcemy wpuszczać jakichś energii do naszego życia. Możemy postawić granicę, która będzie nieprzekraczalna – tyczy się to zarówno ludzi, energii, czy szkodliwych fal. Kiedy jesteśmy wolni od strachu i niepewności, wówczas będziemy bezpieczni nawet w oku cyklonu. Oczywiście nie jest to proste i niekiedy warto uzyskać wsparcie. Potęga błękitnego kamienia może objąć swą ochroną zarówno nas, jak i przestrzeń, w której chociażby mieszkamy, czy pracujemy. Sprowadza harmonię, oczyszcza również miejsce z pozostałości negatywnych myśli, gniewu i frustracji. Chroni nas i nasze otoczenie przed każdym atakiem psychicznym, czy też energetycznym. Utrudnia również dostęp kłamstwu. Wystarczy umieścić go w każdym rogu pomieszczenia.

 

Zejdźmy teraz trochę na ziemię – lapis lazuli ma swój skład, twardość i długi wzór chemiczny

 

Występuje w Afganistanie, Tybecie, Chinach, Chile, Birmie i w rejonach jeziora Bajkał. Ma głęboką błękitną barwę i twardość 5,5 w skali Mohsa. W jego nazwie spotykają się dwie kultury – „lapis” to po łacinie kamień, natomiast „azul” to w języku arabskim błękit. Często zawiera w sobie inne minerały jak chociażby piryt, kalcyt, czy diopsydem. Ma szklisty połysk i jest dosyć kruchy. Mendelejew nazwałby go glinokrzemianem przestrzennym sodu i wapnia, ale zostawimy rosyjskiego uczonego w spokoju i niech pozostanie tu nazwa lapis lazuli. Najcenniejszymi okazami są te pomieszane ze złocistymi ziarenkami pirytu. Nadaje się doskonale do mozaik – Katarzyna II przyozdobiła jedną z sal w Carskim Siole lapisowymi płytami. Uszlachetnia wszystko, czego dotknie. Podkreśla także boski pierwiastek i często widzimy lapis na obrazach średniowiecznych artystów malarzy. Wiele wizerunków Marii Królowej Nieba z tamtych czasów zawiera błękitne klejnoty. Nie zapominajmy też o Innanie, która zabrała ze sobą naszyjnik z lapis lazuli do podziemnego świata.

 

Kamień przyjaźni, kamień ochronny, kamień odwagi, kamień uzdrawiający.
Atrybut boskości oraz oczywiście nieodłączny składnik naszej biżuterii.

 

Moglibyśmy pisać o lapis lazuli jeszcze długo i być może powrócimy kiedyś do kamienia prawdy i śmiałości. Nie wspomnieliśmy jeszcze o egipskich skarabeuszach rzeźbionych w lapisie; warto także przytoczyć jego zastosowanie jako surowiec do wyrobu naturalnej farby niebieskiej (ultramaryny). Nie wspomnieliśmy o wyjątkowych rzeźbach z Chin i Rosji, gdzie używano błękitnego kamienia do przedstawiania pięknych scen i krajobrazów, ani o tym, że najbardziej lubią go Strzelec i Panna. My używamy go w naszej biżuterii. Robimy to szacunkiem i radością, toteż każdy naszyjnik z lapis lazuli, kolczyki, czy też bransoletka  mają w sobie potężną, dobrą wibrację. Kamienie ładujemy słońcem, księżycem i dobrymi intencjami tak, aby oprócz tego, że wyglądają pięknie, przyczyniały się również do wzrostu świadomości i osiągnięcia wewnętrznej harmonii i spokoju.

Kamień ochronny, kamień uzdrawiający, kamień miłości, niebieski kamień – lapis lazuli. Mamy go w naszej biżuterii obfitość.

 

Naszyjnik z niebieskimi kamieniami Dream Sun

 

Naszyjnik z niebieskimi kamieniami lapis lazuli Dream Sun

Biżuteria z lapis lazuli w kolekcjach Iluzja Jewellery

Naszyjnik Celestial Sun

naszyjnik z lapis lazuli Celestial Sun

Choker Divine Fairy Tale

naszyjnik z lapis lazuli Divine Fairy Tale

Naszyjnik Little Moon

kamień ochronny i kamień uzdrawiający lapis lazuli w naszyjniku Little Moon

Kolczyki Mismatch Hoop III

kolczyki z lapis lazuli mismatch hoop iii

 

Baw się Iluzją!

 

 

 

 

 

 

 

 


Related Posts

Leave a comment